O tome su govorili Ana Robb iz francuske ekološke udruge „Albatros revolucija“, Kornelija Benyovsky Šoštarić, autorica popularne televizijske emisije „Vrtlarica“, i šibenska znanstvenica Ljiljana Zmijanović koja je imala i zadaću moderatorice.
Francuska ekološka aktivistica hrvatskih korijena (Zlarinka po ocu) Ana Robb u svom izlaganju pričala je o prihvatljivijim rješenjima od plastike i proizvodima za višekratnu upotrebu. Njenom zaslugom Zlarinjani su odlučili reći „zbogom!“ plastici i svoj otok pretvoriti u mjesto na kojem ona uopće neće biti prisutna.
Držimo im fige da u tome uspiju i da postanu uzor svima drugima.
Ljiljana Zmijanović je pričala o svom sudjelovanju u timu stručnjaka koji su iskazali negativno mišljenje o masovnom vađenju nafte u Jadranu i time spriječili vrlo vjerojatno zagađenje najljepšeg mora na svijetu, a kazala je i kako alarmantno zvuči podatak da se nakupine plastike u oceanima vide čak i iz svemira.
Najpoznatija „vrtlarica“ u Hrvatskoj (ma i šire), sjajna novinarka i promicateljica ekološkog uzgoja cvijeća, voća i povrća, Kornelija Benyovsky Šoštarić, pokušala je prisutne animirati da u svojim okućnicama uzgajaju na ekološki način što više povrća i time sebi priušte zdravije namirnice od onih kupljenih u supermarketima. Preporučila je svima da prilikom odlaska u dućane koriste platnene vrećice i time daju svoj doprinos borbi protiv sveprisutnih plastičnih. Također sve je zamolila da za predstojeće blagdane na grobove nose cvijeće, a ne plastične lampione.
U raspravu o sve većoj opasnosti od plastičnih proizvoda uključili su se i Melina i Marko Lugović, koje je zanimalo što će konkretno učiniti Zlarinjani u svojoj namjeri da se zauvijek riješe plastike, zatim Slobodan Mačukat koji je istaknuo da je za uspjeh u očuvanju okoliša potrebna sinergija kvalitetnih zakona i što više edukacije mladih ljudi, poput večerašnje, sa čime su se složili i Franjo Romić i Ivana Latin, djelatnica vodičkog komunalnog poduzeća „Leć“, koja je također istaknula veliki značaj edukacije, pogotovo kad je riječ o razvrstavanju otpada, korištenju više kanti i kompostera.
Prikazivanju sjajnog ekološkog filma i zanimljivoj raspravi prisustvovali su i učenici sedmih i osmih razreda vodičke osnovne škole koji su došli sa svojom profesoricom biologije Ivanom Mikulandrom. Bravo za mlade ekologe i njihovu profesoricu!
Inače, u organizaciji ovog događaja osim „Albatros revolucije“ sudjelovao je i Stipe Birin, vlasnik ronilačkog centra „Vodice dive“. Za danas je bila planirana i ronilačka akcija čišćenja vodičkog porta, ali je zbog lošeg vremena odgođena.
Za uspomenu na ovu večer gošće su dobile platnene vrećice Gradske knjižnice Vodice.