U projektu redovito sudjeluju i učenici i profesori sociologije šibenskih srednjih škola. Tako su i ove godine tri gimnazijalke održale dva zanimljiva predavanja. U prvom su Sara Koljnrekaj i Marija Vuletić govorile o utjecaju popularne pjevačice Beyonce na feminizam, a u drugom je njihova kolegica Helena Kvržić pričala o Grandsonovom utjecaju na društvene promjene. Sve tri su učenice trećih razreda Gimnazije Antuna Vrančića iz Šibenika, a predavanja su pripremale pod mentorstvom profesorice sociologije Žane Antunac. Nakon predavanja cure su sudjelovale i u Radionici analize angažiranih pjesama i spotova koju je osmislila i vodila Martina Tabula.
Podnaslov ovogodišnje Animacije bio je: kako mijenjamo svijet?
„Pri tome smo, među ostalima, mislili i na glazbenike koji u svojim pjesmama kritički progovaraju o raznim društvenim pojavama i temama. To je bio razlog da ugostimo Marka Podruga, mladog šibenskog novinara koji je nedavno završio pisanje biografije „Elementala“, benda koji u Hrvatskoj slovi kao jedan od najpoznatijih po angažiranim tekstovima. Markova knjiga naslovljena „Sve, samo ne romantika“ do sada je imala dva predstavljanja, nedavno na zagrebačkom Interliberu i ovo u našoj knjižnici. Nastajala je kroz devet mjeseci, s time da je stavljanje na „papir“ svega onoga što je zabilježio družeći se sa Remi i ekipom potrajalo tri mjeseca. Knjiga je odlično napisana, i romansirani je, a ne „wikipedijski“ prikaz sjajnog benda koji na hrvatskoj glazbenoj sceni traje dvadeset godina. „ – rekli su nam iz Gradske knjižnice Vodice
Sociolozi su stalno prisutni u Animaciji demokracije. Osim profesorica iz šibenskih srednjih škola, među kojima je i umirovljenica Milica Sladoljev koja uvijek rado pripomogne savjetima, ugošćuju i neke od najpoznatijih hrvatskih sociologa. Ove godine u goste je došao prof.dr.sc. Benjamin Perasović, znanstveni savjetnik zaposlen u Institutu za društvena istraživanja Ivo Pilar i predavač na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu. Za svoje predavanje odabrao je temu „Against Modern Football – između ultras subkulture i društvenog pokreta“.
Subkulturne skupine čest su interes njegovih istraživanja. One su bile i tema njegovog doktorata. Okupljenima na Odjelu za mlade vodičke knjižnice pričao je o pokretu onog dijela navijača koji nije zadovoljan sve većom komercijalizacijom nogometa i njihovoj borbi protiv brojnih negativnih pojava i „mutnih“ likova koji ga koriste ponajprije za vlastite interese.
Pokret je nazvan Against Modern Football, raširen je po cijelom svijetu, a u Hrvatskoj se ponajviše očituje kroz djelovanje Udruge Naš Hajduk i NK „Varteks“ kojeg su osnovali navijači kad je prijašnji klub istog imena izbačen u četvrtu ligu, a nedugo zatim dobio i novo ime (Varaždin). I kroz Perasovićevo predavanje i kasniju raspravu bilo je vidljivo kako postoji puno prepreka u borbi za pošteniji nogomet i rezultatski bolje dane, ali i odlučnost, barem kad je Hajduk u pitanju, da se istraje na putu kojim se krenulo.
Moto Udruge Naš Hajduk je da nema kompromisa i odstupanja od zacrtanih načela. Klub mora ostati „narodni“ i tu počinje i završava svaka priča. S obzirom da trenutno traju izbori za nove članove Nadzornog odbora Hajduka, i da je sasvim izvjesno da će Benjamin Perasović koji u njima sudjeluje kao kandidat, postati njegovim članom, a vrlo vjerojatno i predsjednikom, predložio je da za godinu dana ponovno dođe u Vodice i „iz prve ruke“ priča o svemu što je u klubu zatekao na početku mandata i što je u tih godinu dana pokušao i uspio promijeniti.
Na natječaj se prijavio na nagovor mnogih prijatelja i poznanika, svjestan da ulazi u „kašetu brukava“ i da je u klubu puno zadataka koje treba rješavati.
„Benu, kako ga navijači vole zvati, želimo puno uspjeha u tome. Što se tiče njegova dolaska za godinu dana, Bena poznamo dovoljno dobro da bi znali kako to nije upitno.“ – zaključuju iz Gradske knjižnice Vodice