Doći u Vodice, a ne probati Divnine fritule i kroštule, isto je kao doći u Samobor i ne probati kremasti samoborski brend – kremšnite!
Uskoro će se u ponudi ove poznate slastičarke i kuharica naći pravi autohotni vodički kulen.
Posjetili smo je i otkrila nam je kako se sprema ova delicija.
- Pazdej je jako bitan sastojak za pripremu vodiškog kulena. To je samonikla divlja lukovica, čije vlati kulenu daje specifičan okus i miris. Ja ga uberem u našem zaleđu, a nalazi se na jako nepristupačnim područjima, među „zdračom“ – kaže nam vridna Divna Pipalova
Osim pazdeja stavlja se riža, blitva, petrusimen, masnoća kao što su srce i plućica te ostale masnoće svinje koje se ne koristi za sušenje.
- Ja stavim još i plećke, malo mesa, da nije samo salo. Prije to ljudi nisu stavljali jer ih nisu imali. Sve se puni u domaća „čriva“, kuha se (obari) pola sata najviše. Kad se ohlade, idu na tavu ili u pećnicu još par minuta sa svake strane da dobiju lijepu koricu i to je to – rekla nam je Divna
Divna nam je otkrila kako sezona izrade vodiškog kulenja traje od sredine studenog do kraja siječnja, može se i zamrznuti, ali je preporučljivo da se nedugo nakon pravljenja i pojedu.
Ovo što je večeras izradila za osobne je potrebe, prijatelje i poznanike, a uskoro pored čuvenih fritula i kroštula u ponudi obrta „Kroštule“ čija je vlasnica, naći će se i jedinstvena vodiška delicija – Vodiški kulen