Potpuna ili mješovita online nastava za više razrede osnovnih te srednje škole u cijeloj Hrvatskoj na nekoliko tjedana mogla bi biti najnovija odluka Nacionalnog stožera. Ministar Davor Božinović najavio je u utorak strože mjere nakon sastanka sa županima. Takve je mjere premijeru Plenkoviću predlagao i Znanstveni savjet na njihovom posljednjem sastanku, a traži ih i sve više županija.
- Kći mi je u kratko vrijeme čak tri puta bila u samoizolaciji. Svako malo bi se razbolio novi učenik, pa su im produljivali samoizolaciju, ili bi ih opet poslali doma. Online nastava je problem. Samoizolacija se proglasi preko noći, a onda nastavnici na brzaka organiziraju nastavu, pa se i po nekoliko dana dogodi da online nastava ne funkcionira - kaže nam majka zagrebačke srednjoškolke.
U samoizolaciju i na online nastavu šalju se čak i najmlađi učenici, a kako su svi prepušteni sami sebi, događaju se i konfuzne situacije. Jedna pulska osnovna škola od utorka je učenike do 4. razreda prebacila na online nastavu, prema preporukama epodemiologa, te im je izrečena mjera samoizolacije. Naknadno, na stranicama škole objavljeno je da učenici četvrtih razreda ipak nisu u samoizolaciju, budući da nisu bili u direktnom kontaktu sa zaraženom osobom.
Mišljenja su podijeljena
- Jako je teško kada ti škola u poslijepodnevnim satima javi kako dijete od sutra ne ide redovito na nastavu, iako je, u našem slučaju riječ o kantaktu kontaktovog kontakta. Kako da se mi roditelji snađemo u toj novonastaloj situaciji od danas do sutra. Suprug i ja radimo izvan kuće i teško se u nekoliko sati snaći gdje ostaviti dijete koje "od sutra" ostaje kod kuće. Na svu sreću još imamo "baka servis", no pitam se što je s onim roditeljima koji nemaju tu mogućnost - nam majka pulskog osnovnoškolca.
No Ministarstvo znanosti i obrazovanja i dalje inzistira na dosadašnjem modelu. Odluke se donose na lokalnoj razini, i to za svaku školu pojedinačno. Predsjednik Preporoda Željko Stipić ističe kako je to već odavno neodrživa situacija.
- Ravnatelji i nastavnici kažu da se osjećaju pogubljeno, nitko ne zna što će biti za dan-dva, a planiranje je temelj nastave - ističe, dodajući i kako su zbog nejasnih uputa i sami nastavnici prilično podijeljeni što bi bilo bolje.
Jedan od razloga sindikalnog prosvjeda je i nedostatak spremačica u školama, unatoč svim mjerama Ministarstva. To se dogodilo i u I. gimnaziji u Zagrebu, gdje su u samoizolaciji sve spremačice, te osam razreda. Zbog toga su na tjedan dana prešli na model C.
'U školi nisu izloženi'
- Nemam dojam da su srednjoškolci više izloženi zarazi boravkom u školi jer škole vrlo temeljito i organizirano brinu o poštovanju epidemioloških mjera. Puno su izloženiji mogućoj zarazi u izvanškolskim aktivnostima, privatnim druženjima i slično - rekla nam je ravnateljica Dunja Marušić Brezetić. Kako ističe, komunikacija njihove škole s NZZJZ Dr. Andrija Štampar i Gradskim uredom za obrazovanje je do sada bila izvrsna, reagiraju brzo i odgovaraju na sva pitanja. Škola je uspjela dobiti sve potrebne dozvole za prelazak na Model c od nedjelje navečer do ponedjeljka ujutro. I u nekoliko osnovnih zagrebačkih škola kazali su kako nemaju problema u provedbi nastave, te da bi bila šteta da se prekine redovna nastava. Ravnatelji su nezadovoljni i zato što informacije dobivaju iz medija.